معرفی کتاب بازاریابی هکر رشد

معرفی

 

بازاریابی هکر رشد: آینده روابط عمومی، بازاریابی و تبلیغات

 

در کتاب بازاریابی هکر رشد: آینده روابط عمومی، بازاریابی و تبلیغات، رایان هالیدی  می‌خواهد به شما روش یک هکر رشد را نشان دهد. این که چرا آینده از آن هک رشد است، چگونه در شرکت‌های نسل آینده‌ نفوذ می‌کند و چگونه در حال تغییر شکل همه جانبه بازاریابی، روابط عمومی و تبلیغات است.

اگر شما مسئول مارکتینگ و جذب مشتری برای یک محصول یا سرویس هستید؛ خواه در یک استارتاپ کوچک کار کنید یا در یک شرکت مطرح و غول پیکر، کتاب بازاریابی هکر رشد‌ می‌تواند راهنمای مسیرتان باشد.

نسل جدیدی از برندهایی نظیر فیسبوک، توئیتر و دراپ‌باکس حتی ذره‌ای از بودجه‌شان را هم صرف بازاریابی سنتی و هیچ‌ تبلیغ روزنامه ، تلویزیون و بیلبوردی نکرده‌اند؛ در عوض آن‌ها به استراتژی بازاریابی جدیدی، هک رشد تکیه کرده تا بتوانند با وجود بودجه اندک‌شان (در ابتدای کار)، به افراد بسیار زیادی دسترسی پیدا کنند. هکرهای رشد، کتاب راهنما و روش‌های سنتی را کنار گذاشته و سراغ ابزارهایی رفته‌اند که قابل آزمایش، ردگیری و مقیاس‌پذیر باشند. آن‌ها معتقدند که محصولات و کسب‌وکارها باید آن قدر تکرار و بهینه‌سازی شوند که آماده ایجاد واکنش‌های انفجاری باشند.

کاری که هکر‌های رشد انجام می‌دهند تمرکز بیشتر روی «چه کسی» و «کجا»، به شکلی عملی‌تر و به روشی قابل سنجش‌تر است. اگر چه روزگاری، بازاریابی مبتنی بر برند بود، اما اکنون با استفاده از هک رشد، بازاریابی شاخصه‌ محور و مبتنی بر نرخ بازگشت سرمایه شده است. ناگهان، پیدا کردن مشتریان و جلب توجه برای محصول تغییر یافت و دیگر یک بازی بر پایه حدس و گمان نبود. اما چیزی فراتر از صرفا یک بازاریابی با شاخصه‌های بهتر است.

هکر‌های رشد، ریشه خود را در برنامه‌‌نویسان جستجو می‌کنند و خود را اینگونه در نظر می‌گیرند. آن‌ها دانشمندان داده هستند که به سراغ اعجوبه‌های طراحی که پاسخگوی نیاز بازاریابان هستند، می‌روند. آن‌ها از این اطلاعات استقبال می‌کنند، آن را به شکلی متفاوت پردازش و مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

 

در نهایت به این دلیل است که این رویکرد جدید برای آینده مناسب‌تر است. با سقوط بعضی از صنعت‌های خیلی بزرگ و رشد سریع استارتاپ‌ها، اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌ها، بازاریابی نیاز خواهد داشت تا کوچک‌تر شود نیاز خواهد داشت تا اولویت‌هایش را تغییر دهد. وقتی مشغول بازاریابی شوید، مهارت واقعی برای بازاریابان امروزه این نیست که به شرکت‌های بزرگ و خسته‌ کننده کمک کنند تا یک درصد در سال رشد کنند، بلکه مهارت آن‌ها خلق برند کاملا جدید از هیچ و با استفاده از هیچ یا اندکی از منابع است. چه سرمایه‌گذاری شما برای پروژه‌ای باشد که نیاز به کمک دارد، چه برای اپلیکیشن جدید، عقیده یکی است: چطور می‌شود به روشی کارا و قابل ارتقا توجهات را جلب کرد و آن را افزایش داد؟

 

در بخشی از کتاب بازاریابی هکر رشد می‌خوانیم:

اگر صنعتی قدیمی مانند انتشارات، توسط رویکرد هکر رشد می‌تواند جان تازه‌ای بگیرد، چه چیزی نمی‌تواند؟ اگر می‌توان با کتاب همانند یک استارتاپ رفتار کرد، پس برای هر چیز دیگری هم امکان‌پذیر است.

برای هر چیزی که بازاریابی می‌کنیم، یک ماشین یا فیلم یا یک رستوران کوچک، می‌توان از این تاکتیک استفاده کرد. ما دیگر متکی به بازی حدس و گمان نیستیم. نباید به یک غریبه پولی پرداخت کنیم تا محصول ما را معرفی کند، نباید به خاطر ارتباط آن‌ها با رسانه هزینه‌ای بپردازیم.

در عوض، می‌توانیم کسب‌وکارمان را با تکرار، با دنباله‌ روی از مسیر موفقیت و با انجام دادن هر کاری برای جذب افراد، رشد و رونق دهیم و سپس می‌فهمیم که وظیفه ماست تا محصول را پیرامون مشتریان و نیازهایشان بهینه‌سازی کنیم. ما می‌توانیم در اعلامیه‌ها تغییراتی ایجاد کنیم. می‌توانیم بودجه بیشتری را صرف بهبود و توسعه محصول به جای تبلیغات اضافی کنیم.همان‌ طوری که من فهمیدم شما نیز خواهید فهمید که تعریف بازاریابی نیاز شدیدی به بسط و گسترش دارد. در حقیقت، هر چیز و همه چیز تا وقتی که باعث رشد کسب‌وکار شود می‌تواند بازاریابی تلقی شود.

 

 

درباره نویسنده

رایان هالیدی، استراتژیست محتوا و نویسنده‌ای برجسته در استراتژی و کسب‌وکار است. پس از ترک تحصیل از دانشگاه در سن نوزده سالگی، برای کارآموزی نزد رابرت گرین –نویسنده کتاب ۴۸ قانون قدرت– رفت. پس از آن رایان به چند نویسنده و موسیقی‌دان پرفروش مشاوره داد. او سال‌ها در سمت مدیر بازاریابی اِمریکن اَپَرل فعالیت کرد. کمپین‌هایش در این دوران به‌عنوان نمونه‌های تحقیقی توسط توییتر، یوتیوب، و گوگل مورد پژوهش قرار گرفته و درباره آن‌ها در اَداِیج، نیویورک تایمز، و فست‌کمپانی مقالاتی نوشته شد. کتاب اولش، به من اعتماد کن، من دروغ میگم: اعتراف‌نامه یک متقلب رسانه —که فایننشیال تایمز آن‌ را آشوب‌گر حیرت‌انگیز نامید— شروع پرفروشی بود که اکنون در دانشگاه‌های سراسر دنیا تدریس می‌شود. درحال‌حاضر رایان هالیدی روزنامه‌نگار و تولیدکننده محتوا در نیویورک آبزرور و همچنین همکار دورکار وب‌سایت ثات کاتالوگ از منزلش در آستین تگزاس است.

نام کتاب:

بازاریابی هکر رشد

نویسنده:

رایان هالیدی

دسته‌بندی
عمومی
۲ نظر
 • دوست
  ارسال در : ۰۷:۲۷h, ۱۶ مهر پاسخ
  (5/5)

  ممنون از نقد خوبتون.

  • هولوسن
   ارسال در : ۰۴:۳۴h, ۱۷ مهر پاسخ

   مخاطب گرامی هولوسن سلام و عرض ادب

   امیدوار هستیم که خوب، سرحال و سرشار از حس مثبت باشید.
   از ابراز لطف شما صمیمانه تشکر میکنیم و از صمیم قلب قدردان مهر موجود در کلام شما هستیم.

   با تقدیم احترام، هولوسن

**پرسش و پاسخ** سوال خود مطرح کنید.
امتیاز شما*