مسیر برنامه نویس فول استک شدن

مسیر برنامه نویس فول استک شدن

چگونه در دنیای امروز به یک توسعه دهنده وب Full-Stack تبدیل شویم

هدف تبدیل شدن به یک برنامه نویس Full-Stack اکنون به یک ترند (trend) تبدیل شده. بدون شک امروزه تقاضا برای توسعه دهندگان فول استک بسیار زیاد است.
شرکت ها به دنبال توسعه دهندگانی هستند که مهارت های تخصصی متعددی دارند تا بتوانند انعطاف پذیری را در پروژه های خود فراهم کنند.
اما آنطور که به نظر می رسد آسان نیست، تعریف Full stack برای یک شرکت با شرکت دیگر متفاوت است.
چند سال پیش یک توسعه دهنده فول استک کسی بود که هم دارای مهارت های فرانت‌اند و هم مهارت بک‌اند بود ، اما امروز توسعه دهندگان فول استک باید از مهارت های طراحی و مهارت های استقرار (deploy) خوبی برخوردار باشند و همچنین باید در مورد Cloud Computing نیز بدانند.

اکنون دو سوال مطرح می شود:

 1. در مورد توسعه دهندگان Frontend و Backend ، آیا دیگر نیازی به آنها نیست؟
 2. کدام Tech Stack را برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب Full Stack باید انتخاب کنیم؟

ما در این مقاله به این سوالات پاسخ خواهیم داد و همچنین یک نقشه راه در مورد چگونگی تبدیل شدن به یک توسعه دهنده فول استک در دنیای مدرن و سریع را ارائه می دهیم.

در مورد توسعه دهندگان Frontend و Backend ، دیگر نیازی به آنها نیست؟

از بالا به نظر می رسد که یک توسعه دهنده فول استک کسی است که هم در قسمت فرانت و هم در قسمت بک‌اند متخصص است اما لزوماً درست نیست.
در اکثر پروژه ها ، یک توسعه دهنده فول استک کسی است که یا در یک قسمت از فرانت‌اند یا بک‌اند تخصص داشته باشد و از قسمت دیگر اطلاعات کافی برای اتصال و همکاری داشته باشد.
Full Stack به شما کمک می کند تا frontend و backend را به یکدیگر متصل کنید. بنابراین روش مناسب این است که ابتدا در یک مهارت تخصص پیدا کنید و سپس در مورد مهارت دیگر یاد بگیرید.
دلیل اصلی استخدام شرکت ها این است که این انعطاف پذیری را در پروژه های خود دارند اما ابتدا به کارمندان متخصص نیاز دارند.

کدام Tech Stack را برای تبدیل شدن به یک توسعه دهنده وب Full Stack انتخاب کنیم؟

 1. این رایج ترین سوال مبتدیان است:
 2. آیا باید سراغ React بروم یا Angular یا Vue؟
 3. آیا باید django یا node را انتخاب کنم؟
 4. چه پایگاه داده ای را انتخاب کنم؟
 5. MERN یا MEAN Stack؟

 

Stack مهم نیست، هدف اصلی این است که شما دامنه را بشناسید و روی پروژه هایی که در آن چیزها را ایجاد می کنید و به آنها متصل می شوید کار کنید. اگر اصول را درست بدست آورید و به یک فناوری خاص تسلط پیدا کنید ، انتقال از یکی به دیگری بسیار آسان است.
بگذارید به شما نشان دهم که مسیر Full-Stack شدن به صورت گام به گام  چگونه به نظر می رسد:

مبانی:

 • اصول اولیه قبل از استفاده از هر کتابخانه یا فریم‌ورک بسیار مهم است.
 • با استفاده از HTML ، CSS ، Javascript و DOM Manipulation شروع کنید.
 • سپس می توانید از فریم ورک هایی مانند Bootstrap استفاده کنید.
 • Javascript بیشترین پرسش در مصاحبه ها و محبوب ترین فناوری در دنیای توسعه وب است. پس از تسلط بر Javascript، یادگیری فریم‌ورک‌هایی مانند React و Node بسیار آسان می شود.

 

طراحی وب سایت:

اکنون که اصول اولیه را به درستی به دست آوردید ، باید با کار در وب سایت ها تجربه عملی داشته باشید و از مهارت های پیشرفته مانند طراحی وب با ابزارهایی مانند AdobeXD یا Figma و سپس CSS و Bootstrap پیشرفته استفاده کنید.

پشته خود را انتخاب کنید:

React یا Angular یا Vue ، اگر مبتدی هستید می توانید React را یاد بگیرید زیرا در حال حاضر بیشترین تقاضا را دارد.
در Backend نیز ، Node Js بسیار محبوب است اما تخصص Backend بیش از این است زیرا انواع مختلفی از پشته ها مانند Django ، Dot net یا Java و غیره وجود دارد.
دلیل اصلی اینکه اکثر افراد MERN Stack یا MEAN Stack را به عنوان هر دو انتخاب می کنند شامل فریم‌ورک‌های Javascript برای frontend و backend است که کار توسعه دهندگان را آسان می کند زیرا آنها فقط باید یک زبان را یاد بگیرند.
هنگامی که پشته خود را انتخاب کردید: Frontend ، Backend و Database سپس روی پروژه کار کنید تا نحوه اتصال این سرویس ها را بیاموزید.

سیستم های مدیریت پایگاه داده:

داشتن دانش خوب از مهارت های پایگاه داده مانند SQL و NoSQL هنگام طراحی برنامه و اتصال backend به پایگاه داده ای مانند MySQL و MongoDB بسیار مهم است.

سرویس‌ها را متصل کنید

بیایید مثال پشته MERN را در نظر بگیریم ، این شامل طراحی وب سایت در React و ایجاد Backend REST API با Node JS و Express Framework و MongoDB به عنوان یک پایگاه داده است که نتایج را پرس و جو می کند و آنها را برای مشتری ارسال می کند. REST API همچنین احراز هویت کاربران و ذخیره سازی پرونده ها را در Backend Server مدیریت می کند.

مباحث پیشرفته

هنگامی که موضوعات فوق را خوب درک کردید، می توانید مهارت های کامل خود را با کسب اطلاعات بیشتر در مورد استقرار در Cloud با سرویس هایی مانند Amazon Web Services ، GoogleCloud Platform و غیره و DevOps ، بیشتر ارتقا دهید. نحوه میزبانی یک پروژه به صورت زنده و مقیاس بندی آن با استفاده از Docker و Kubernetes.

اما به یک نکته توجه داشته باشید ، شما مجبور نیستید این همه مهارت را یکجا یاد بگیرید. با اصول اولیه به ویژه javascript برای توسعه وب شروع کنید ، روی پروژه ها کار کنید و در این راه پیشرفت کنید و سپس این مباحث پیشرفته را بیاموزید.

با تشکر از شما برای خواندن این مقاله تا انتها و امیدوارم که این مقاله به شما در آماده شدنتان کمک کند. بهترین ها رو براتون آرزو میکنیم !!!

منبع : medium

بدون نظر

**پرسش و پاسخ** سوال خود مطرح کنید.
امتیاز شما*